D v e B
Kreatif Çözümler

UI/UX Tasarım

UI ve UX tasarım web sitelerinin vazgeçilmezleridir. Arama motorunda web sitelerin üst sıralarda yer almasına ve kullanıcıların sitede kalım sürelerinin uzamasına büyük katkılar sağlamaktadır. Benzer amaçlar için kullanılsa da birbirlerinden farklıdırlar. Dijital platformların kullanımı yaygınlaştığı için UI/UX tasarım çoğu web sitesinde tercih edilmektedir. İki tasarım yöntemi her gün ilerlemeye devam etmektedir. Tasarımın temel taşları olan UI ve UX kaliteli web sitelerinde tercih edilmektedir.

UI Tasarım

UI tasarım, UX tasarımın tersine bir yol izleyerek dış görünümü kapsar. Grafikler, menüler, butonlar UI tasarım ile hazırlanmaktadır. Göze hitap eden, şık görünen tüm detaylar UI ile oluşturulmaktadır. Birbirinden farklı tasarımlar yapabilmeyi sunan UI kullanıcılara sitede ne kadar zaman geçirdiklerini unutturmak için yapılmaktadır. Tamamen şekil odaklı çalışan bu tasarımın SEO’ya katkısı büyüktür. Tasarım sürecinin doğru tamamlanması için web sitelerde sürekli olarak UX ile beraber kullanılır.

UX Tasarım

UX tasarım, kullanıcıların siteye giriş anlarından itibaren tıkladıkları tüm kategorilerin tasımlarını içerisinde bulundurur. Ziyaretçilerin sitede kalma süreleri boyunca tasarımla ilgili hissettikleri tüm deneyimleri kapsamaktadır. Kullanıcılar siteyi test amaçlı dolaşabilir. Kişilerin yorumları dikkate alınarak sitede sürekli bir değişim söz konusu olur. UX tasarım web sitelerinde sıkılmadan eğlenceli vakit geçirmeye yarar sağlar. Renk geçişleri, yazı puntosu ve kullanılan görsellerin site ile alakalı olması UX tasarımdan kaynaklanmaktadır. Web sitesi için diğer kalan tüm detaylar ise UI ile yapılmaktadır. UI/UX tasarım birbirini tamamlayan yapboz parçaları gibidir.

UI/UX Tasarım Oluşum Süreci

UI ve UX tasarımlarının oluşum aşamaları şunlardır:

 • Daha önceden hazırlanılmış web siteleri örnekleri araştırılır.
 • Dijital platformlarda bulunan soru kısımları ve şikayetler gibi kullanıcıların görüşlerini bildirdikleri deneyimler iyi bir şekilde analiz edilir.
 • Kullanıcıyı eğlendiren ara yüz ve tasarım planı oluşturulur.
 • Etkileşimin maximum seviyeye ulaşması hedeflenerek tasarıma başlanır.
 • Metin puntosu, renkleri, arka plan şekilleri, grafikleri belirlenir.
 • Wireframe şeması çıkarılır.
 • Ziyaretçilerin görüşleri alınmak için test edilir.
 • Kullanıcı verilerine göre web sitesine olan ilginin azaldığı ya da arttığı verilerine ulaşılır.

UI/UX Tasarımın Farkları Nelerdir?

UI/UX tasarımların farkları şunlardır:

 • UI tasarım, web sitelerinin dış görünüşlerinden sorumludur. UX tasarım ise web sitelerine giren kullanıcıların geri bildirimi ve etkileşiminden sorumludur.
 • UI tasarım, şık ve göze hitap eden tasarımlardır. UX tasarım, web sitesinin başarılı olmasını sağlar.
 • UI tasarımlarda kullanıcı testlerinin genellikle bir etkisi bulunmaz. UX, tasarımda tamamen kullanıcıdan alınan geri dönütlerden yararlanılır.
 • UI tasarım, kişilerin görme yetisi ile baz alır. UX tasarım, kişi algılarını ve psikolojilerini önemser.
 • UI tasarımın oluşturulması için Adobe XD, Gravit Designer programlarında yararlanılır. UX tasarımlar ise Mind Manager, Smart Draw gibi programlar ile oluşturulmaktadır.

Her iki tasarım içinde program bilgisine gerek duyulduğu için kişiler donanımlı tasarımcılara ihtiyaç duyarlar. DveB yaptığı kusursuz UI/UX tasarım ile müşterilerinin memnuniyetini kazanmış bir firma olup, en avantajlı fiyatlar sunmaktadır.

Aklınızda bir fikir mi var ?

Proje Başlat

Adres

Fulya Mh. Büyükdere Cd. Osmanbey Apt. No: 52 D: 13 Şişli/ İstanbul

İletişim

DveB ile tanışmaya ne dersiniz?
0212 909 9985