D v e B
Kreatif Çözümler

Katalog ve Broşür Tasarımı

Katalog ve Broşür Tasarımı

Katalog ve broşür tasarımları tanıtım amaçlı kullanılan ve içinde ürün ve hizmetlerin geçtiği kitapçıklardır. Aynı göreve sahip görünse de aralarında önemli farklılıklar söz konusudur. Broşürlerin sayfa sayısı maksimum 15 olurken kataloglar ise daha uzun sayfalardan oluşur.

Katalog tasarımı birden fazla amaca hizmet eder. Örneğin bir mobilya firmasının kataloğu olabileceği gibi ülkenin tarihi yapılarının da kataloğu olabilir. Genellikle kitap şeklinde hazırlanır ve sayfa sayıları çok olur. Ancak bazen kartela veya fişler ile de hazırlanabilir. Katalog tasarımında en önemli nokta anlaşılabilir bilgiler bulundurmasıdır.

Broşür tasarımı birçok amaç için tercih edilebilir. En önemli nokta ise açıklayıcı metinlerin kısa şekilde aktarılmasıdır. Broşür tasarımı ilgi çekici ve akılda kalıcı olmalıdır. Görsellik sunulduğu için kamuoyunun aklında kalma oranı çok önemlidir.

Etkili Katalog ve Broşür Tasarımı Nasıl Yapılmalıdır

Her ikisi için de geçerli olan ve önemli olan ilk araştırma evresinin yapılmasıdır. Katalog ve broşür tasarımı talep eden müşterinin talepleri dikkate alınarak buna uygun gerekli analizler yapılmalıdır. Peki bu analizler nedir? Markaya ilişkin gerekli bilgiler toplanır, hitap edilecek kitle belirlenir ve rakip markalar incelenerek analizler tamamlanır. 

Analizler tamamlandıktan sonra katalog ve broşür tasarımında okuyucuların ilgisini çekecek görsellere yer verilerek konuyla ilgili açık ve net bilgiler yer almalıdır. Hizmetlere ilişkin kaliteli fotoğrafların özgün bir biçimde yansıtılması etkili olmasında en önemli faktörlerdendir.

Katalog tasarımlarında baskı yöntemlerinden biri olan mat/parlak selofan, gofre, lak, yıldız varak, tel dikiş, omega dikiş gibi farklı yöntemlerden hem bütçeye uygun olanı hem de markayı en iyi yansıtabilecek olan baskı türü seçilmelidir. DveB anlaşmalı olduğu matbaa veya ozalit firmalarıyla fiyatlandırmalar konusunda destek sağlamaktadır.

Markalar ürün ve hizmetleriyle reklamlarını yapmak amacıyla etkin tasarımlar kullanarak katalog ve broşür ürünlerini yaptırmak ister. DveB olarak markaların bu isteklerine yaratıcı ve spesifik çözümler üretiyor ve talep edilen tasarımlara müşterilerimizi kavuşturuyoruz.

 

Aklınızda bir fikir mi var ?

Proje Başlat

Adres

Fulya Mh. Büyükdere Cd. Osmanbey Apt. No: 52 D: 13 Şişli/ İstanbul

İletişim

DveB ile tanışmaya ne dersiniz?
0212 909 9985